Bir çok askere gidecek olan genç 20 li yaşlarda pırıl pırıl gençlerin kafasından geçen hatta sürekli merak ettikleri konu olduğunu hepimiz biliriz. Uzman Erbaş , Uzman Çavuş kalsam mı? sorusunu eğer bu makaleye girdiyseniz siz de cevap arıyor olmalısınız , hadi gelin bu soruya mantıklı bir şekilde artı ve eksi yönlerini ayıra ayıra uzmanlık size uygun mu ona karar vermeye gelelim 2019’da ki sistem ile 2020 deki sistemin arasında bir fark olmadığı için bu sistemi ele alalım.

Eğer İlkokul ve ya Ortaokul mezunu iseniz Milli Savunma Bakanlığı(MSB)’nin almış olduğu karar ile askerlik görevinizi ifa etmenizin ardından Uzman Onbaşı olarak rütbe alıyor ve Er/Erbaşların üstü oluyorsunuz yani sadece Uzun dönem askerlik görevini yapmaya gelenlere emir verebilir ve onlara üstlük taslayabilirsiniz. bu sizin işinize ne kadar gelir bilmem ama eğer sert bir tavır sergilemez iseniz emir bile veremeyebilirsiniz bu açıdan askerlerle çok samimi olmamanız gerektiğini  söylemeden olmaz.

Peki İlkokul/Ortaokul mezunu Uzman Erbaşların aldığı ücret bu mesleği yapmaya heveslendirebilir mi?

Her rütbelinin aldığı paralar Batı – Doğu gibi bulunduğu yerlerin terör unsuru bölgesinde olup olmamasına göre değişiklik gösteriyor örneğin yeni göreve gelen bir uzman erbaş olduğunuzu düşünürsek Batı bölgede askerlik yaparsanız 3.000 – 4.000 tl  arası ücretle çalışmaya başlarsınız fakat Uzman Erbaşların ilk göreve geldiğinde 5 Yıllık zorunlu Doğu görevi bulunuyor bu sebepten dolayı batı maaşları değil doğu’da ve terör örgütlerinin faal eylemler gösterdiği ve yoğun olduğu bölgede görev yapacağınız için 6.000 – 10.000 tl arasında maaşınızın olacağını söyleyebilirim bu maaşlar çıktığınız operasyonların sayısına göre yükseliş gösterecektir.  

Alt tarafta biraz Uzman Çavuşluğun eksi artılarından bahsettikten sonra bu mesleği yapmaya uygun musunuz? Değil misiniz? gelin birlikte karar verelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ALİ GAFFAR OKKAN SUİKASTİNDE 19.YIL..

Uzman Çavuşluk Nedir? Nasıl Olunur? Maaşları Kaç Paradır? Astları kimlerdir?

Lise mezunu ve Lise(dengi) okullardan mezun olan Erler askerde Uzman çavuş olarak kalma haklarına sahiptir. 6 Aylık zorunlu askerliklerini tamamlamalarının ardından mülakat ve sınavlara girerek tüm şartları tamamladığında Uzman Çavuş olarak görevlerini ifa etmek üzere belli olan görev yerlerine gider ve görevlerine başlarlar. 5 Yıl zorunlu doğu görevi bulunan Uzman Çavuşlar tıpkı Uzman Onbaşılarda olduğu gibi Er ve erbaşların ve Uzman onbaşı rütbesinde bulunan herkesin üstü yani komutanı olarak görevini ifa ederler. Fakat Uzman Çavuş’un , Erbaş’tan daha çok sorumlulukları bulunduğu için Astsubaylar ve Subaylar gerçekleşecek her olayda bunun faturasını Uzman Çavuşa çıkarır ve her şeyden onları sorumlu tutar , bu da ağır yükleri bazen taşımakta zorluk çekecekleri anlamına gelir fakat eğer Uzman Çavuşlar bir alt rütbesi olan uzman onbaşıya iş vererek kendi yükünü azaltmış olarak rahata erebileceği de söz konusu açıkçası. Uzman Çavuşların maaşları , Uzman Onbaşı maaşlarına göre 200 400 tl arasında gibi bir fiyat ile daha yüksektir.

Hadi gelin Bakalım bu konuda deneyimli biri olarak Askerlik mesleğini yapabilmeniz için gereken püf noktaları sizlere biraz bahsedelim!

  • Her şeyden önce Bu Vatanı canınız pahasına korumasını bilmeniz gerekmektedir.
  • Milliyetçi bir düşünceye sahip olmanız gerekmektedir.
  • Para elbette önemlidir fakat tek gayeniz bu olmamalıdır.

Her şeyden önce bu mesleğe giriş yaparken kendinize şunu sormalısınız ben bu mesleği neden tercih ediyorum? Eğer ,  sadece maddi bir beklentiniz var ise umduğunuz karşılığı bulamaya bilirsiniz. Çünkü askerlik kavramı herhangi bir meslekle kıyaslayabileceğiniz bir durum değildir. Bu mesleği icraat etmek için yeterli isteğiniz ve hevesiniz yoksa ise zorlanmamanız açısından tercih etmemenizi tavsiye ederiz.