Müzik dinlerken, film izlerken , arkadaşlarla laflarken, iş çıkışlarında , pazar dinlenmesinde,yaz sıcağında, deniz kenarında iyi gider. Lezzetli ve serinleten bir içecek olmasının yanında sosyalleştirirde. En çok tüketilen alkollerden birisidir. Ölçülü içildiğinde tabi. ( Aşırı alkol tüketimi hem vücut hemde kamu sağlığı açısından tehlikelidir. ) Birde kilo aldırması ve tuvalete taşınması gibi tat kaçırı özellikleri de var. Yine de yapılan son araştırmalara göre biranın vücudumuza faydaları da yok değil. Ana maddesi, bir tahıl ürünü olan arpa maltı. Bu maltın mayalandırılması ile üretilen bira, aynı zamanda su ve şerbetçi otu da içeriyor. Bira, su ve çaydan sonra en çok tercih edilen içecek olma özelliğine sahip. Bakalım serinleten ve keyiflendiren bu içecek hakkında bilinmeyen neler varmış..

1- Bira kültürünün tarihi eski mezopotamya’ya kadar uzanıyor. Sümerliler ve daha Antik Mısırlılar bira yapıyorlardı. Çinde yaklaşık 5000 yıldır bira içiliyor. Yine en son bulgulara göre dünyanın ilk birası Göbekli Tepe’ de üretilmiş.

2- Orta Çağ’da sudan çok bira tüketiliyormuş. Çünkü suda virüs ve bakteriler varken , biradaki alkol bu virüs ve bakterileri öldürüyormuş.

3- Boş bira bardağından korkmaya ‘ Cenosillicaphobia ‘ deniliyor. Evet, böyle bir korku var ve bu kimseler biranın dibini bırakanlar herhalde. 🙂

4- Sümüklü böcekler birayı çok seviyorlarmış. Arıların da çok sevdiği bir gerçek. Pikniklerde arıları uzaklaştırmak için bir kutu bira açmak yeterli . 😀

5- Tayland’da The Wat Pa Maha Chedi Kaew tapınağında yaklaşık 1 milyon şişe Heineken ve yerel bira kullanılmış.

6- Biranın köpüklü olması iyi bir şey. Çünkü köpük biranın daha uzun süre soğuk kalmasını sağlıyor. Birnevi koruyucu kapak görevi görüyor.

7- Ağustos ayının ilk cuma günü Uluslararası Bira Günü. Ayrıca bir İrlanda geleneği olan St.Patrick’s Day’de de. Yani 17 Mart’ta yeşil bira tüketiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  DAHA ÖNCE DUYMUŞ MUYDUNUZ ???

8- Bira bahçe bitkilerini besleyebilir ve gübre niyetine kullanılabilir. Çiçeklerin dibine boca etmek şeklinde değil ama. Azar azar dökerek.

9- ‘ Bira göbek yapar ‘ lafı aslında çok da doğru değil. Çünkü mesela rakı ve votka biradan daha fazla kaloriye sahip. Ama abartmamak da gerekiyor tabii.

10- Biranın kemikleri, kalbi ve sinir sistemini koruduğuna dair bilimseler çalışmalar mevcut. Tabii günde bir bardak olma şartıyla.

Ehh ! O zaman sağlığınıza 🙂 🙂