Yazının konusu renkli salonlar ama bu her elinize geçen renkli mobilyayı salona doldurmak anlamına gelmiyor. Çünkü dekorasyon objelerin birbiriyle uyum içinde olması ve estetik bağlamında da göze hoş görünmesi demek. Evlerimizin en çok kullanılan bölümü salonlar bu yüzden daha özenli bir tasarım gerektirebilir. En güzel salon dekorasyonları duvarlardan başlar, yer döşemeleri ve eşyalarla devam eder.

Renk Seçimi

Evdeki hayatın çoğunun geçtiği salonlar hacim olarak küçükse duvarların ve mobilyaların açık renk olması mekanda bir ferahlık hissi yaratacaktır. Açık renk duvarlarla uyumlu ve bir ton koyu salon perdelerini düşünebilirsiniz. Ama desenli perde gene dar mekanlara göre değildir. Tavan içinse beyazdan şaşmamak gerek. Bu temel renklerin içine şimdi açık yeşil koltuklar veya yavru ağzı kanapeler ve bunların koyu renklerinden oluşmuş düz minderler kullanın. Minderler çok renkli, geometrik ya da kilim desenli de olabilir. Solununuzdaki renklerin odak noktaları bu küçüklü büyüklü minderler olsun.

Aydınlatma Faktörü

Salonlar için genel bir aydınlatma düşünüyorsanız mobilyalara uyumlu avizeler seçebilirsiniz. Aslında bölgesel aydınlatma yapacak renkli lambaderler renkli salonlar yaratmak için idealdir. Okuma köşeniz için gözü yormayan sarı ışığı tercih edin. Bu arada mekandan kazanmak için sarkıt veya dikit formda seçebileceğiniz renkli salon lambaları da avizelerin yerini tutabilir.

Ve Mobilya Trendleri

Rustik görünüm denilen doğa ve modern çizgilerin bir arada kullanıldığı tarzda ağırlık ahşap renklerde olacaktır. Eskitilmiş masa ve sandalyeler bu trendin bir parçası. Klasik havayı dengelemek için değişik aksesuarlarla salonlarınızı hareketlendirmek de dekorasyon fikirleri arasında. Ağaç dalları, el işi perdeler, anfora tabanlı cam sehpalar mekana hem renk hem ruh katarlar. Duvarlara asılacak doğa temalı tablolar da renkli salonlar için katkı sağlar.

Denizci Temaları

Özellikle yazlık evlerin salonlarına çok güzel oturan deniz motifleri renkli bir salon yaratmak için uygun fikir. Bu durumda kullanacağınız renkler doğal olarak beyaz, mavi ve lacivert olacak. Açık mavi bir koltuk takımı ile kullanacağınız kocaman çizgili minderleri veya küçük yastıkları sağa sola serpiştirebilirsiniz. Bir tekne kabini havası verecek küçük spot lambalarla salonunuz denizci havasını bozmadan aydınlatılabilir. Buna uygun düşecek aksesuarlar ise deniz yıldızı biblolar, duvarlara asılacak balıkçı ağları, büyük deniz kabuğu lambalar, lacivert beyaz çizgili bir kilim olabilir. Önemli olan koyacaklarınızın birbiriyle olan uyumudur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Evleri Kıskandıracak Karavan Modelleri