Özellikle günümüz gençleri tarafından kullanılan nargilenin sigaradan çok daha fazla zararlı olduğu ortaya çıktı. Bileşiminde kullanılan maddeler nedeniyle nargile içmenin zararı onlarca sigara içmenin vücudunuza verdiği zararla eşdeğer. Günümüzde nargile içenlerin büyük çoğunluğunu 18-24 yaş aralığındaki gençler oluşturuyor. Birçok zararını öğrenmelerine rağmen gençlerin büyük çoğunluğu bu alışkanlıklarını terk etmeye yanaşmıyor.

Sigara gibi olan nargilenin sigaradan daha sağlıksız olduğunu uzmanlar belirtmektedir. Nargile kullanımında kişiler fazla oranda karbonmonoksit almaktadır. Bu da vücut için çok zararlı olmaktadır. Nargilenin bir kere vücuda çekilmesi halinde kişinin bir tane sigaradan kat daha fazla zehirlenmektedir. Nargileyi sık kullanan kişilerde görülen belirtiler arasında ilk dikkat çeken bilinç kaybıdır. Nargilenin diğer zararları şunlardır;


1.Nargile kullanan kişilerde zamanla bağımlılık görülebilir. Kötü bir alışkanlık haline gelen nargile sigara gibi sağlığa zarar vermektedir. Özellikle de nargilede kullanılan tütün eğer yapay maddeler ile karıştırılmış ise zararı daha çok olmaktadır.


2. Nargile çok masum gibi görülen bir tütün aracı olsa da göründüğü kadar masum değildir ve çeşitli kanser hastalıklarına yol açmaktadır.


3. Damar hastalıklarına neden olduğu gibi damarların büzüşmesine ve tıkanıklığa neden olabilir.


4. Kişilerde baş ağrısına ve mide bulantısına sebebiyet verir. Özellikle kronik olarak kullanılan nargile kalıcı baş ağrılarına yol açabilir.


5. Ağız hastalıklarına neden oluyor ve özellikle yanakların tahribata uğramasına yol açıyor.


6. Göz hastalığına yol açıyor ve gözlerde katarakt problemlerinin oluşmasına neden oluyor.


7. Nargile bağımlısı olan erkeklerde sperm sorunları görülüyor ve özellikle sperm kalitesinin düşmesine neden oluyor. Bu da zamanla erkekler de baba olma durumunu zayıflatıyor.


8. Bayanlarda zamanla selülite ve varis sorunlarına yol açıyor.


9. Nargilenin meyveli olarak sunulması kişilerin hoşuna gitse de bu iyi bir şey değildir. Kişiler için cezp edici olan bu durum nargilenin daha nemli olmasına neden olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Türk Siyah Çayının Yararları

10. Akciğer hastalıklarının başlamasına neden oluyor ve özellikle akciğer kanserine yol açıyor.