Biz ne kadar üşüyorsak sokaktaki canlarımız da o kadar üşüyor. Hepsine sıcak bir yuva verme şansımız olmasa da çevremizdeki her canla ilgilenebiliriz. Böylece hem içimiz rahat eder hemde bu zorlu kış günlerinde dünyayı onlar için daha yaşanılabilesi bir yer haline getirebiliriz. Bu herşeyden çok bir sorumluluktur. Sokaktaki bir kediye bir köpeğe bir kuşa karşı fazlaca değerli bir sorumluluk. Vücut ısılarını korumalılar ve yaşamak için yemek yemeleri gerekli. Şimdi sokakta yaşayan dostlarımız için kişisel olarak neler yapabilirmişiz bir bakalım..

1- Kediler böyle (soğuk) havalarda 6 saat , köpekler de 17 saat aç kalırlarsa donarak ölebilirler 🙁 Ama biz buna izin vermemeliyiz. Onlara mama ve su vermemiz çok ama çok önemli.

2- Bayatlayan ekmekler çerez, cipsler , doğruca kuşlara. Çünkü onların da aç olabileceklerini unutmamak lazım.

3- Rüzgar , kar , yağmur , çamur fırtına lardan korunabilmeleri için onlara ev yapabiliriz. Ayrıca sırtlarına karton üstlerine battaniye örtmek de bir çözüm tabiki.

4- Onlara destek olmak istiyor fakat gerekli koşulları sağlayamıyorsanız belediyelerden telefon ile yardım isteyebilirsiniz.

5- Yaralı bir dostumuza denk geldiyseniz lütfen ama lütfen göz ardı etmeyin. Onları veterinere götürün. Duyarsız kalmayın.

6- Soğuktan kaçan minik kediler arabalarımızın altına sığınmış olabilirler. Çalıştırmadan önce lütfen arabanızı güzelce kontrol edin.

Bu bilgiler zaten çoğunluğumuzun sahip olduğu fakat ne kadar uygulandığının sorgulanması gereken bilgiler. Onlara uzaktan ay canım, ne kadar tatlı, minnoş şey gibi kelimeler söyleyip arkamızı dönüp gitmek yerine evimizdeki artıkları kapımızın önüne indirmemiz bile sizin için küçük ama onlar için çok büyük bir yardım. Unutmayın bu dünya bizlerin olduğu kadar onların da dünyası ve bizim onların dünyasını zorlaştırmamız değil daha kolay yaşanılacak hale getirmemiz gerekiyor. Son olarak eklemek isterim ki eğer bu yazdıklarımızı yapmaya üşeniyoranız, yada umrunuzda değilse, ilgilenmek zor geliyorsa en azından sizlerden ricamız LÜTFEN ONLARA ZARAR VERMEYİN ! Özellikle sokak hayvanlarına karşı yapılan işkenceler ve iğrenç davranışlar sergileyen insanlara karşı sessiz kalmayınız..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  TERCİH EDİLMESİ GEREKEN EN SAĞLIKLI TENCERELER