Yediklerimiz vücudumuza faydalı olduğu kadar zihnimize ve duygularımıza da iyi gelebiliyor. tabii doğru şeyleri yersek. Bazen mutsuzluğumuzun sebebi yeterince B12 vitamini almamak olabiliyormuş. Yada üşüyüpi içimize kapanmamızın sebebi demir eksikliği olabiliyormuş. Üzülüyorsak bir parça acı biber yemek enerji ve endorfin verebiliyormuş. Huzur ve mutluluk hormonu serotonn bazı besinlerde kendiliğinden bulunuyor. Yani besinler yaşamımızı sandığımızdan daha çok etkiliyor. Haydi o zaman gerginliğe, mutsuzluğa iyi gelen ve bizi rahatlatan besinler nelermiş görelim 🙂

1- ) ADAÇAYI

Depresyona, sinir bozukluğuna, yorgunluğa iyi gelir. Özellikle geceleri her şeyin üstüne üstüne geldiğini hissettiğinizde br bardak adaçayı içebilirsiniz.

2- )AVAKADO

Bitkin hissettiğiniz ve sağlıklı düşünemediğiniz zamanlarda yemeniz gereken besin. Hayatı bir anda sizin için daha kolay bir hale getirebilir. .

3- ) MUZ

Mutluluk hormonunu tetikler ve ruhsal bunalıma iyi gelir. Ayrıca kendinizi daha güçlü ve daha iyi hissetmenizi sağlar.

4- ) OMEGA-3

Yağ asidi kaynağı besinler sizi adeta yeniler. Et yiyorsanız somon,yemiyorsanız bezelye bu bakımdan zengin yiyeceklerdir.

5- ) KABAK ÇEKİRDEĞİ

Çok stresli ve panik halinde olduğunuz zamanlarda bir kase kabak çekirdeği çitleyebilirsiniz. Sinirleri yatıştırır, gerilim haline iyi gelir.

6- ) SU

Vücudunuza bol su almak sakinleşmenizi sağlar. Tam tersinide düşünebilirsiniz. Eğer yeterince su içmiyorsanız depresif ruh haline daha yatkın olursunuz.

7- ) ANTİOKSİDANLAR

Kaygı ve stresle savaşan bir besin grubu varsa o da antioksidanlardır. Havuç, tatlı patates, ıspanak, brokoli , turunçgiller gibi.

8- ) BİTTER ÇİKOLATA

Tatlı bir seçenek olarak bitter çikolata da moral bozukluğuyla savaşmada birebir. Kan dolaşımının arttırır , algıları açar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  BU BİLGİLER ÇOK İŞİNİZE YARAYACAK