Çoğumuzun aklında soru işareti yaratan , yediğimiz yemeklerle beraber sağlığımıza nasıl ve ne şekilde zararı olduğunu bilmediğimiz için kullandığımız tencereler hakkında acaba bizler için zararlı mı yoksa olması gerektiği gibi mi diye düşünmüyor değiliz. Peki en sağlıklı olarak görülen tencereler nelermiş bir bakalım..

Çelik: Aşınmaya ve paslanmaya karşı dayanıklı bu tencereler; yemeklere hiçbir kanserojen madde geçirmemesi nedeniyle oldukça sağlıklıdır. Yüksek sıcaklıklarda gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Isıyı geç iletmesi ve yapışmaz yüzey olmaması bu tencerelerin dezavantajıdır ama çelik tencereler sulu yemekler için vazgeçilmez bir seçenektir.

Demir: Bir başka sağlıklı tencere seçimi demirdöküm tencerelerdir. Demirdöküm özellikle tavalarda tercih edilir, lezzetli et pişirmek için oldukça uygundur. Yüksek sıcaklıklarda bir miktar demirin yemeğe geçtiği bilinmektedir fakat bu zararlı değildir; hatta demir eksikliği söz konusuysa faydalı bile olabilir. Bu tencerelerin dezavantajı ağır olması ve bulaşık makinesinde yıkanamamasıdır. Ayrıca paslanmasını önlemek için demirdöküm tencereleri ıslak bırakmamak ve yağ ile sırlama yapmak gerekir. Bu zahmetlerin önüne geçmek için iç yüzeyi emaye kaplı demirdöküm tencereler piyasaya sürülmüştür. Emaye zararlı olmadığı için emaye kaplı demirdöküm tencereler tercih edilebilir.

Cam: Son yılarda yüksek ısıya dayanıklı cam kaplar da sağlıklı yemek pişirmek için tercih edilmektedir. Bu tencerelerin dezvantajı ısı değişimlerinde çatlama riski taşımasıdır. Diğer dezavantajı ise yiyeceklerin yüzeye yapışmasıdır. Bunun dışında cam tencereler oldukça sağlıklıdır.

Seramik: Doğal minerallerden üretilen ve yemeğe kanserojen madde geçirmeyen tencerelerden bir diğeridir. Ayrıca yapışmaz özelliktedirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  MUZLU VE CEVİZLİ